Bezpieczeństwo na drogach Krakowa

Bezpieczeństwo na drogach Krakowa

11 września, 2023 0 przez Maks Michalczak

W ciągu ostatnich trzech dni sierpnia krakowscy funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zintensyfikowali swoje działania w rejonie Starego Miasta. Ich głównym celem była poprawa bezpieczeństwa na krakowskich ulicach.

Walka z nielegalnymi wyścigami

W walce z nielegalnymi wyścigami funkcjonariusze przeprowadzili kolejne działania kontrolno-prewencyjne, tym razem na terenie podkrakowskich miejscowości. W Modlnicy skontrolowano grupę 44 kierowców zgromadzonych na parkingu oraz przy stacji paliw. Aż 36 z nich ukarano mandatem, a w czterech przypadkach pojazdy zostały unieruchomione z powodu uchybień technicznych.

Masowe kontrole w centrum miasta

Podczas trzydniowych działań skontrolowano niemal 400 kierujących. Aż 325 z nich otrzymało mandaty karne. Co ciekawe, znaczna liczba – niemal 100 – dotyczyła rowerzystów oraz kierujących elektrycznymi hulajnogami. Ponadto, w strefie ograniczonego ruchu, ujawniono 75 wykroczeń, z których wiele wiązało się z nieprawidłowym parkowaniem w rejonach skrzyżowań. Warto dodać, że trzy osoby nie miały uprawnień do kierowania pojazdem. Jedna z nich była poszukiwana.

To nie koniec działań Policji

Chociaż nocne arterie miasta, puste i oświetlone jedynie blaskiem latarni, mogą wydawać się idealnym miejscem do podniesienia sobie adrenaliny podczas wyścigów, to w rzeczywistości są one jednym z najbardziej niebezpiecznych, gdy prowadzi się na nich street racing. Zawiłe układy ulic, niespodziewane przeszkody oraz nieprzewidywalność środowiska miejskiego sprawiają, że ryzyko wypadku jest ogromne. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mogą zostać zaskoczeni nagłymi okolicznościami, takimi jak niespodziewanie pojawiający się pieszy, często o tej porze pod wpływem alkoholu, nierozpoznany wcześniej uskok na jezdni, bezdomne lub dzikie zwierzęta, których w miejskiej przestrzeni jest coraz więcej.  Nocne wyścigi w mieście nie są tylko zagrożeniem dla kierowców, ale także dla mieszkańców, turystów, wszystkich przechodniów i obserwatorów. Miejskie drogi zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i komforcie codziennego użytku, a nie do ekstremalnych prób prędkości. 

Dlatego to nie koniec działań policjantów w sferze motoryzacji. Krakowska drogówka zapowiada, że przeciwdziałanie nielegalnym wyścigom będzie kontynuowane. Zaleca się kierowcom przestrzeganie przepisów i dbanie o wspólne bezpieczeństwo na publicznych drogach. 

Z uwagi na bardzo duży stopień zagrożenia tym, niestety dość powszechnym i negatywnym zjawiskiem w polskich miastach, toczy się od dłuższego czasu dyskusja na temat nowelizacji prawa i zmian w kodeksie karnym w odniesieniu do uczestników wyścigów. Zwraca się przy tym uwagę na tuningowanie samochodów, które zdaniem ekspertów powinno być zakazane albo nadzorowane, prowadzi bowiem do naruszenia bezpieczeństwa użytkowania danego samochodu, gwarantowanego przez producenta.