Znaczący wzrost rynku motoryzacyjnego w Polsce: analiza półrocza 2023

Znaczący wzrost rynku motoryzacyjnego w Polsce: analiza półrocza 2023

16 października, 2023 0 przez Maks Michalczak

Jak wynika z raportu opracowanego i przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG pierwsze półrocze 2023 roku przynosi zaskakujące i obiecujące dane dotyczące rynku motoryzacyjnego w Polsce. Dynamiczny rozwój, nowe tendencje zakupowe oraz zmiany w preferencjach konsumentów ukazują ekspansywne trendy w branży. Zanurzmy się w świat liczb, procentów i ekspertyz, by zrozumieć, jak kształtuje się współczesny rynek samochodowy w naszym kraju.

Ogólny przegląd rynku samochodów osobowych

W I półroczu 2023 roku w Polsce zarejestrowano 238,7 tys. nowych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o ponad 12% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Zaskakujące dane dotyczą również pojazdów z napędami alternatywnymi, których zakup wzrósł o 24% względem pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku. Dodatkowo, sektor produkcji także przeżywa boom – w pierwszym półroczu 2023 wyprodukowano w Polsce blisko 306 tys. pojazdów, co przekłada się na wzrost o 42,7% rok do roku.

Alternatywne napędy zyskują na popularności

W pierwszej połowie 2023 roku klienci instytucjonalni zarejestrowali ponad 172 tys. pojazdów osobowych – o 15,6% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Natomiast klienci indywidualni w omawianym okresie zarejestrowali 66 tys. nowych pojazdów – co przełożyło się na wzrost o 4,7% r/r, jak pokazują dane rynkowe. 

Warte odnotowania są również wzrosty w segmencie marek premium, które wyniosły prawie 20%, a w których aż 60% stanowiły samochody z napędami nisko- i zeroemisyjnymi. Mając jednak na uwadze fakt, że w 2030 roku w praktyce połowa zarejestrowanych aut będzie miała napędy zeroemisyjne – to zupełnie nie dziwi – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Znaczący wzrost w segmencie pojazdów alternatywnych

Coraz więcej samochodów z napędami alternatywnymi zdobi polskie drogi. W pierwszym półroczu bieżącego roku w Polsce zarejestrowano 102 tys. sztuk tego typu pojazdów, co przełożyło się na 24% wzrost r/r –  wskazuje Mirosław Michna, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego, lider doradztwa dla sektora motoryzacyjnego w KPMG w Polsce. Hybrydy dominują na rynku z 85% udziałem, jednak samochody elektryczne odnotowały największy wzrost procentowy w rejestracjach, aż 76,7% więcej niż w pierwszym półroczu 2022.

Dynamiczny rozwój pozostałych segmentów rynku

W pierwszej połowie 2023 roku obserwowano również pozytywne zmiany w zakresie rejestracji samochodów ciężarowych (wzrost o blisko 11% r/r), przyczep i naczep (wzrost o 0,4% r/r), autobusów (wzrost o ponad 21% r/r) oraz motocykli (wzrost o 13,4% r/r). Każdy z tych sektorów przyczynia się do znaczącego progresu na rynku motoryzacyjnym w Polsce.

Polska produkcja pojazdów na fali wzrostowej

W kraju wyprodukowano 305,8 tys. pojazdów samochodowych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku, co stanowi wzrost o niemalże 43% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Segment samochodów dostawczych i ciężarowych doświadczył największego wzrostu produkcji (+63% r/r), co bez wątpienia przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarki narodowej.

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce w pierwszym półroczu 2023 roku jest niewątpliwie imponujący. Obserwowane trendy, takie jak rosnąca popularność napędów alternatywnych oraz dynamika w sektorze pojazdów premium, ukazują zmieniające się preferencje konsumentów oraz kierunki, w jakich zmierza polska motoryzacja. Czy druga połowa roku przyniesie równie obiecujące wyniki? Tego nie wiemy, ale obecne dane niewątpliwie świadczą o dużych perspektywach i stabilności branży.